لوله فولادی خرید لوله فولادی صنعت مارکت
لوله فولادی
۱۴ آبان ۱۳۹۷
پمپ سانتریفیوژ تامین پمپ و تجهیزات صنعتی صنعت مارکت
پمپ سانتریفیوژ
۱۸ آبان ۱۳۹۷

لوله های فولادی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

لوله فولادی تامین تجهیزات صنعت مارکت

لوله های فولادی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

لوله های مورد استفاده در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی عمدتا به دو نوع لوله جوشی یا لوله درز دار و لوله بدون درز تقسیم میشوند.

بر اساس نوع فولاد مصرفی در تولید لوله، مقاومت فولاد مصرفی و استاندارد ساخت لوله به انواع مختلفی تقسیم میشوند که در به طور خلاصه به شرح زیر توضیحاتی جهت استفاده صاحبان صنایع ارائه گردیده است:

استاندارد ساخت:

استاندارد متعارف مورد استفاده در صنایع نفت و گاز انجمن نفت آمریکا میباشد که اختصارا به API نامیده میشود.

مقاومت فولاد مصرفی:

طراحان مهندسی بر اساس نوع سیال عبوری و فشار لازم پس از محاسبه مقاومت مورد نیاز لوله و اقتصادی بودن ضخامت و وزن لوله از گریدهای مختلف فولاد استفاده مینمایند این گرید ها با مشخصه X  مشخصات لوله معرفی میگردد:  انواع متعارف آن Gr B، X42، X52، X60، X70، X80 میباشد.  لوله های با گریدهای بالا معمولا به صورت سفارشی توسط کارخانجات لوله سازی ساخته میشوند.

مشخصات فنی فولاد مصرفی:

سطح مشخصات فنی ورد استفاده بر اساس استاندارد در دو نوع PSL1  و PSL2 میباشد.

(Pipe Specification Level)

این مشخصات بر اساس پنج پارامتر خواص شیمیایی فولاد، خواص مکانیکی فولاد، نحوه ساخت، بازرسی و نحوه رفع ایرادات، گواهینامه های مورد استفاده بر اساس استاندارد API تقسیم بندی گردیده است.

در جدول زیر تفاوت مشخصات فنی فولاد در این دو نوع به طور خلاصه ارائه گردیده است:

 

لوله فولادی در نفت و گاز تامین لوله صنعت مارکت

استاندارد خوردگی:

در طراحی خطوط لوله، همیشه یک میزان مشخص به عنوان خوردگی مجاز در نظر گرفته میشود.

اما وقتی لوله در معرض سیال خاص خوردنده ای باشد، بر اساس میزان خوردندگی میبایست نوع خاصی از مواد اولیه در ساخت لوله مصرف شود. این استاندارد را به نام استاندارد Nace  دسته بندی های مختلفی در سخت، تست، و ترکیب شیمیایی در نظر گرفته است و مهندسان طراح این استاندارد ها را در طراحی لوله در نظر میگیرند. در بازار متعارف به اسم لوله Nace  شناخته میشود. متعارف ترین کد استاندارد برای ساخت لوله کد Nace MR0175 میباشد که در جلوی مشخصات فنی لوله آورده میشود.

 

بر اساس موارد فوق انواع لوله فولادی مورد استفاده در صنایع به دسته های لوله بدون درز و لوله درز دار تفکیک میگردد.

لوله های بدون درز:

لوله های بدون درز یا سیم لس   (Seamless Pipe)به لوله هایی گفته میشود که به صورت ریخته گری و یکپارچه در کارخانه لوله سازی ساخته میشود و هیچ درز و یا جای جوشی در لوله مشاهده نمیگردد.

تولیدات کارخانجات مختلف اروپایی و چینی و هندی تولید کننده در بازار داخلی ایران موجود میباشد.

انبار در دسترس این شرکت از لوله های اروپایی انبار رسمی کارخانه شرکت بین المللیArcelormittal  میباشد.

گروه ArcelorMittal در 18 کشور جهان تاسیسات تولید صنعتی دارد. این گروه تولید کننده بسیاری از مصنوعات فلزی میباشد.

رده یا گرید های وارداتی عمدتا از GrB و X42 و X52 در بازار ایران موجود است.

گروه صنعت مارکت نماینده کارخانجات XYSTeel چین و گروه تولیدی Arrow Pipe  هند میباشد.

این کارخانجات شرکای تولیدی و تجاری معتبرترین برندهای چینی مانند TPCO و BAOSTEEL  میباشند. همچنین انبار در دسترس این شرکت، انبار اختصاصی کارخانه لوله بدون درز چینی TPCO از معتبر ترین گروه های تولیدی لوله بدون درز در دنیا میباشد.

لوله تناریس: Tenaris، تناریس از مشهور ترین سازندگان لوله های بدون درز بوده همچنین این کارخانه ایتالیایی سازنده انواع  Casing  و Tubing نیز میباشد و در زمینه ساخت لوله های ضد زنگ و اتصالات ضدزنگ و آلیاژی هم خبره است.

گروه صنعت مارکت ضمن دسترسی به استوک رسمی تناریس، امکان سفارش گذاری از این شرکت ایتالیایی را فراهم آورده است.

 

لوله های درز دار:

لوله های درز دار بر اساس استاندارد و فرآیند تولید به دسته های زیر تقسیم میگردد:

SSAW: Spiral Submerged Arc Welded یا درز مارپیچ، این نوع لوله عمدتا در لوله های نفت و گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار نمیگیرد. فرآیند تولید به صورت رول همزمان با جوش درونی و بیرونی میباشد.

LSAW: Longitudinally Submerged Arc Welded Steel pipes، لوله با درز طولی، مواد مصرفی برای ساخت این لوله ورق فولادی برش داده شده میباشد. که توسط دستگاه نورد خم و توسط دستگاه جوش اتوماتیک از داخل و بیرون جوشکاری میشود.

ERW: Electric Resistance Welded Pipe، که از نورد سرد استفاده میشود، برای ساخت این نوع لوله از ورقی Coil استفاده میشود.

 

HFIW : High frequency welded pipe، نوعی از لوله میباشد که فرآیند تولید آن شبیه ERW  است، با این تفاوت که نورد لوله به شکل گرم صورت میگیرد و عملیات حرارتی مربوطه و تنش زدایی آن به گونه ای است که عملکرد لوله دقیقا شبیه لوله بدون درز میگردد. در بسیاری از پروژه ها کارفرمایان و مهندسان از این نوع لوله به حای لوله بدون درز استفاده مینمایند.

انواع دیگر لوله جوشی به شرح زیر میباشد:

UOE: Uing and Oing forming pipe

DSAW: Double Submerged Arc Welded

کارخانجات سازنده در دسترس:

برندهای PCK، Hanqianwei، XYSteel، Yulong از چین و کارخانه Man از هند و Hyundai کره جنوبی

انبار ArrowPipe در امارات و هند و انبار XYSteel در چین و انبار شورآباد این شرکت آماده تامین لوله مورد نیاز صنایع و پیمانکاران میباشد.

 

فلکسیبل پایپ:

لوله قابل انعطاف یا لوله فلکسیبل، که با استفاده از تکنولوژی نانو تهیه میشود و در سالهای اخیر مورد استفاده زیادی در صنایع نفت پیدا کرده است و علی الخصوص در انتقال نفت خام تولیدی از چاه ها و خطوط لوله جریانی یا Flowline  بسیاری از شرکتهای بزرگ نفتی از این نوع لوله استفاده مینمایند.

گروه صنعت مارکت شریک تجاری عامل فروش آلمان از گروه Soluforce هلند میباشد.

پروژه های چاه های نفت میدان نفتی آزادگان از در سالهای اخیر از این نوع لوله استفاده مینماید. این شرکت تجهیزات نصب این لوله ها  و گارانتی ان را در دست دارد.

بسیاری از شرکتهای بزرگ نفتی مانند Schell، Halliburton، Total و بسیاری دیگر از این نوع لوله در پروژه های خود استفاده مینمایند.

برای ساخت این نوع لوله از آلیاژ خاص مواد پتروشیمی استفاده میشود.  این نوع لوله ضمن انعطاف پذیری، در مقابل خوردگی بسیار مقاوم میباشد، و همچنین در فشارهای بالا و دمای بالا میتوان از این لوله استفاده نمود.  طول دوره مصرف و امکان مصرف دوباره از خواص این نوع لوله میباشد.

از صاحبان صنایع، طراحان و مهندسان دعوت مینماید تا برای پروژه های خود از این نوع لوله استفاده نماید.

 

 

لوله های آلیاژی:

گروه صنعت مارکت با ارتباط گسترده با کارخانجات اروپایی، هند و چین تامین لوله های مختلف آلیاژی و ضد زنگ را از منابع معتبر خارجی میسر نموده است:

  • لوله ضد زنگ L316- (لوله Stainless Steel)
  • لوله ضد زنگ L304- (لوله Stainless Steel)
  • لوله با آلیاژ دوپلکس (لوله دوپلکس- لوله Duplex)
  • لوله با آلیاژ سوپر دوپلکس (لوله سوپر دوپلکس- لوله SuperDuplex)
  • لوله اینکونل- لوله inconel
  • لوله مونل- لوله monel
  • لوله با آلیاژ های خاص

 

در تامین این لوله ها صنعت مارکت امکان دسترسی به انبارهای کارخانجات بوهلر، استوک های مالزی، هند، چین را دارد و در اسرع وقت ضمن مهندسی و ارائه خدمات مشاوره به صنایع تامین این لوله ها را با مناسب ترین قیمت و شرایط به عهده میگیرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی